Podsumowanie minionego tygodnia


Poradnik Forex

Miniony tydzień stał przede wszystkim pod znakiem słabości pary EUR/USD. Euro traciło na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, gdyż szczyt liderów Unii Euopejskiej nie pzyniósł spodziewanych rezultatów. Uczestnicy rynku zgodnie poddali w wątpliwość umiejętność znalezienia przez Unię Europejską rozwiązania dla co raz bardziej poważnego kryzysu finansowego. Pomimo nie najlepszych nastrojów, euro zdołało się umocnić wobec kilku innych walut. Euro nie wygląda jednak najmocniej wobec negatywnych nastrojów na rynkach finansowych, które wynikają ze stanu zawieszenia, swoistego patu, wśród europejskich polityków.

Losy euro w zestawieniu z dolarem amerykańskim przedstawiały się w następujący sposób. W poniedziałek euro utrzymało tendencję zwyżkową z poprzedniego tygodnia, ale już we wtorek zaobserwowaliśmy odwrócenie trendu i spadek watości. Szczyt Unii rozpoczął się w czwartek i dzięki optymizmowi inwestorów euro ponownie zanotowało wzrost. Jednakże już w piątek okazało się, że liderzy UE nie dojdą do żadnego porozumienia i nie znajdą rozwiązania dla problemu zadłużenia niektórych państw strefy euro, co spowodowało, że wspólna waluta znowu zaczęła tracić.

 

W przypadku zestawienia euro z innymi walutami sytuacja wyglądała różnie. Słabość jena pozwoliła euro zamknąć tydzień praktycznie na tym samym poziomie, na którym notowania zostały otwarte w poniedziałek. Europejska waluta zyskała wobec brytyjskiego funta i szwajcarskiego franka. Zgoła inaczej przedstawiała się sytuacja euro na tle dolarów kanadyjskiego oraz australijskiego, gdzie euro praktycznie cały tydzień traciło.

 

Para EUR/USD rozpoczęła tydzień na poziomie 1,4177, następnie poszybowała do 1,4248 -najwyższego poziomu od 4 listopada, by zakończyć tydzień na poziomie 1,4086.

 

Para EUR/JPY zakończyła tydzień na poziomie 114,58, a więc bardzo blisko poziomu otwacia - 114,65. Maksymalna cena tygodnia to 115,52, a najniższy pziom w minionym tygodniu wyniósł 113,55.

 

Para EUR/AUD notowała spadek przez cały tydzień, co łącznie z dwoma dniami poprzedniego tygodnia dało nam 7 kolejnych dni spadków. Wartość pary spadła z 1,4234 do 1,3728, praktycznie wymazując zyski z początku poprzedzającego tygodnia. 

Write a comment

Comments: 0