Funt w dół, dolar w górę


Jaki los czeka brytyjskiego funta?

Funt brytyjski tracił dziś na wartości względem dolara amerykańskiego oraz euro, ale nic w tym dziwnego gdyż jeden z najważniejszych wskaźników dla brytyjskiej gospodarki - Purchasing Managers Index, spadł w marcu do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Sytuacja brytyjskiej gospodarki nie wygląda optymistycznie. Wyspiarze jeszcze długo odczuwać będą zawirowania powstałe w sektorze bankowym po wybuchu tzw. kryzysu kredytowego. 

Para GBP/USD rozpoczęła dzień od notowania 1,6028, następnie skoczyła do poziomu 1,6081, spadła do poziomu 1,5972 i na godzinę 15:35 ustaliła się na poziomie 1,6020. Z kolei para EUR/GBP spadła z 0,8832 do 0,8820.

 

Dolar amerykański zakończył etap czterodniowego spadku wobec euro i w końcu zyskał na wartości. Wzrost dolara był następstwem znacznie lepszych niż się spodziewano wyników raportu o poziomie zatrudnienia w sektorze poza rolniczym (O czym w poradniku mogłeś przeczytać tutaj).

 

Prognozy wzrostu zatrudnienia o 191 000 były odbierane jako bardzo pozytywne, tymczasem rzeczywistość okazała się o wiele bardziej pozytywna - w gospodarce amerykańskiej nastąpił przyrost miejsc pracy o 216 000. Dodatkowo spadła także stopa bezrobocia -nieznacznie z 8,9 na 8,8, ale zawsze to kolejny pozytywny sygnał.

 

EUR/USD spadło z 1,4157 do 1,4099 - stan na godzinę 14:38.

 

Osoby, które były dziś na bieżąco z danymi z amerykańskiej gospodarki z pewnością zarobiły trochę łatwych pieniędzy na parze EUR/USD. Pozytywne sygnały z amerykańskiej gospodarki oraz niepewność i problemy w strefie euro były wyraźnym sygnałem do wejścia na rynek. Więcej o inwestycjach w oparciu o dane gospodarcze dowiesz się z artykułu: Inwestycje w oparciu o dane ekonomiczne.

Dukascopy - broker forex

Write a comment

Comments: 0