Carry trade


Co to jest carry trade?

 

Carry trade (w dosłownym tłumaczeniu inwestycja przenosząca) to strategia inwestycyjna, polegająca na tym, że inwestor sprzedaje walutę kraju o niskiej stopie procentowej, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznacza na zakup waluty kraju o wysokiej stopie (inwestor przenosi swój kapitał z jednej waluty w inną). Strategia ta polega na wykorzystywaniu różnic między stopami procentowymi w poszczególnych krajach. Różnica ta może być znaczna, a zyski spore – w zależności od wykorzystywanej dźwigni forex. Strategia ta opiera się na pewnej prawidłowości, według której waluty krajów o wysokich stopach procentowych mają tendencję do umacniania swojej wartości.

Wyjaśnienie

 

Oto przykład inwestycji carry trade z jenem: inwestor pożycza 1000 jenów japońskich od japońskiego banku oraz wymienia je na dolary amerykańskie i za otrzymane środki zakupuje obligacje. Załóżmy, że oprocentowanie obligacji wynosi 4,5%, a japońska stopa procentowa wynosi 0%. Inwestor osiągnie więc 4,5% zysku – oczywiście jeżeli różnica w stopach procentowych w tym czasie nie ulegnie zmianom. Wielu profesjonalnych inwestorów stosuje tego typu handel walutami bowiem dzięki wykorzystaniu dużych dźwigni można osiągnąć na prawdę spore zyski. Jeżeli w danym przykładzie inwestor wykorzysta dźwignię 10:1, to przewidywany zyk może wynieść nawet 45%.

 

Ryzyko jakie niesie ta strategia wiąże się z niestailnością poziomów stop procentowych. Kontynuując poprzedni przykład – jeżeli dolar traciłby na watości w stosunku do jena, to inwestorowi groziła by utrata środków. Dodatkowo korzystanie z tej transakcji wiąże się z korzystaniem z dużych dźwigni, a to niesie ze sobą ryzyko utraty dużej ilości pieniędzy.


Write a comment

Comments: 0