Kontrola inwestycyjnego zamętu 2


broker forex

Niepohamowana chęć zysku

 

Skłonność ta może przyczynić się do zbyt długiego utrzymywania przez inwestora pozycji w nadziei na uzyskanie wyższej ceny, nawet w sytuacji, gdy dana pozycja wykazuje silny trend spadkowy. Uczucie to jest główną przyczyną, dla której wiele inwestycji, zamiast dużych zysków zaczyna przynosić ogromne straty. Aby stłumić tę emocję, należy obiektywnie przyjrzeć się rozumowaniu leżącemu u podstaw decyzji inwestycyjnych. Jeżeli jedna z waszych pozycji wykazuje duży skok cenowy w górę, należy zadać sobie pytanie, czy w dalszym ciągu niespełnione są cele, dla których została dokonana; jeżeli nie, być może nadszedł czas, żeby ją zamknąć lub co najmniej zredukować.

 

Strach

 

Strach może powstrzymywać tradera zarówno przed zajęciem pozycji jak i zbyt wczesnym wychodzeniem z nich. Jeżeli inwestor jest zbyt skupiony na potencjalnych stratach oraz ryzykiem związanym z daną pozycją, bardzo często zdarza się, że przegapia świetną okazję do uzyskania zysku. Ponadto, jeżeli gracz jest bardziej podatny na strach, może zdarzyć się sytuacja, w której sprzeda dany walor przedwcześnie z obawy utracenia wcześniej wygenerowanych zysków. W wielu przypadkach, jest to główna przyczyna utraty poważnych dochodów.broker rynku walutowego

Paraliż analityczny

 

Paraliż analityczny jest interesującym zjawiskiem, w którym inwestorzy zapętlają się w analizowaniu wszystkiego, co dotyczy potencjalnych inwestycji, tak mocno, że w efekcie nigdy nie podejmują decyzji o zajęciu danej pozycji. Bardzo często w takich sytuacjach, dążąc do jak najdoskonalszej analizy sytuacji na rynku, inwestor nieustannie kwestionuje wszystkie drobne szczegóły zaobserwowane w trakcie analizy. Jest zadanie z zasady niewykonalne i może przyczynić się do utraty zysków finansowych oraz doświadczenia wynikającego z zawarcia danej transakcji.

 

Inwestowaniu towarzyszy także wiele innych emocji, którymi może kierować się trader, nie mniej jednak najważniejszą rzeczą dla każdego uczestnika rynku jest umiejętność ich rozpoznawania.

 

Pogódź się ze swoimi emocjami

 

Wszyscy gracze rynkowi doświadczają, co najmniej jednej pułapki emocjonalnej, ale tylko najlepsi uczą się ją rozpoznawać, rozumieć i eliminować. Proces ten stanowi podstawę każdego szkolenia inwestorskiego. Dlatego, aby stać się (skutecznym) inwestorem, należy najpierw trochę czasu poświęcić na poznanie samego siebie oraz pułapek, w które lubimy wpadać. Inwestor, który odnosi sukces, z reguły ma silną potrzebę kontrolowania swoich emocji i nie ulegania im w trakcie pracy.

 

Inwestycyjna nirwana

 

Inwestorzy są tylko ludźmi i dlatego osiągnięcie ideału inwestycyjnego może okazać się celem, który nigdy nie zostanie przez nich zrealizowany. Możliwe jest jednak prowadzenie zyskownej gry na rynku, o ile inwestorzy nauczą się okiełznywać swoje emocje. Dla niektórych może okazać się to łatwiejsze, niż dla innych osób, ale tylko poprzez doświadczenie zdobywane na rynku, umiejętność tę można rozwijać. Dlatego, zanim nauczycie się jak wygrywać, należy pogodzić się z niektórymi ryzykami (a co najmniej zacząć uczestniczyć w rynku) i nauczyć się kontrolować emocje, jakie wzbudza zarabianie (a niekiedy utrata) pieniędzy.

Write a comment

Comments: 0