Funt zyskuje nad dolarem


Funt brytyjski zanotował dziś znaczący wzrost w stosunku do amerykańskiego dolara, a swoją "wędrówkę" w górę zawdzięcza zdecydowanie lepszym wynikom sprzedaży detalicznej z brytyjskiej gospodarki niż spodziewali się analitycy. Oczywiście na rynku forex liczą się dwie strony medalu i wzrost funta do dolara nastąpił także dlatego, że wbrew oczekiwaniom rynku Fed ociąga się z decyzją o podniesieniu stóp procentowych w Stanach. Dobre wyniki sprzedaży detalicznej nie wystarczyły już funtowi do umocnienia się względem innych głównych walut. Warto zaznaczyć, że w stosunku do japońskiego jena brytyjska waluta osiągnęła najniższy poziom od blisko dwóch miesięcy. 

 

Brytyjski odpowiednik naszego GUS-u - Office for National Statistics, poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 0,7 procenta w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Prognoza analityków brytyjskiego rynku zakładała wzrost o 0,4 procenta. Mimo lepszych niż spodziewano się danych wzrost funta rodził się w bólach, gdyż po wcześniejszych negatywnych dla funta danych z brytyjskiej gospodarki, w oczach wielu inwestorów funt sporo stracił na swojej atrakcyjności.

 

Na godzinę 12:22 para GBP/USD wzrosła z poziomu 1.4879 do 1.4938. W tym samym czasie para GBP/JPY spadła z poziomu 177.78 do 177.28.

 

Więcej informacji o tym, jak ważne są wyniki gospodarek dla walut oraz o tym, jak inwestować w oparciu o dane ekonomiczne dowiesz się z artykułu: Inwestycje w oparciu o dane ekonomiczne

Write a comment

Comments: 0